U SPORTS BROADCAST SCHEDULE

FOR ALL SPORTS CLICK ON THE LINKS BELOW

MEN'S HOCKEY CHAMPIONSHIP SCHEDULE (all times ATLANTIC TIME)

Thursday, March 17
16:00 Quarter-final 1: No. 7 Carleton vs. No. 2 Saskatchewan (Eastlink TV / www.CIS-SIC.tv)  
20:00 Quarter-final 2: No. 6 Alberta vs. No. 3 StFX (Eastlink TV / www.CIS-SIC.tv)  

Friday, March 18
16:00 Quarter-final 3: No. 5 UNB vs. No. 4 Western (Eastlink TV / www.CIS-SIC.tv)  
20:00 Quarter-final 4: No. 8 Saint Mary’s vs. No. 1 UQTR (Eastlink TV / www.CIS-SIC.tv)  

Saturday, March 19
12:00 Semifinal 1: Winner QF 1 vs. Winner QF 2 (SN 360 & TVA Sports / www.CIS-SIC.tv) *  
16:00 Semifinal 2: Winner QF 3 vs. Winner QF 4 (SN 360 & TVA Sports / www.CIS-SIC.tv) *  

Sunday, March 20
14:00 Bronze (Eastlink TV / www.CIS-SIC.tv)  
18:30 Final (Sportsnet 360 & TVA Sports 2 / www.CIS-SIC.tv) *  

* Webcast of the semifinals & final are on pay-per-view basis.

 

WOMEN'S HOCKEY CHAMPIONSHIP SCHEDULE (all times MOUNTAIN TIME)

Thursday, March 17
11:00 Quarter-final 1: No. 8 St. Thomas vs. No. 1 Guelph (www.CIS-SIC.tv)
15:00 Quarter-final 2: No. 5 McGill vs. No. 4 UBC (www.CIS-SIC.tv)

Friday, March 18
11:00 Consolation 1: Loser QF 1 vs. Loser QF 2 (www.CIS-SIC.tv)
15:00 Quarter-final 3: No. 6 Western vs. No. 3 Saint Mary's (www.CIS-SIC.tv)
19:00 Quarter-final 4: No. 7 Calgary vs. No. 2 Montreal (www.CIS-SIC.tv)

Saturday, March 19
10:00 Consolation 2: Loser QF 3 vs. Loser QF 4 (www.CIS-SIC.tv)
14:00 Semifinal 1: Winner QF 1 vs. Winner QF 2 (Sportsnet ONE / www.CIS-SIC.tv) *
17:30 Semifinal 2: Winner QF 3 vs. Winner QF 4 (Sportsnet ONE / www.CIS-SIC.tv) *

Sunday, March 20
8:45 Bronze (www.CIS-SIC.tv) (at Joan Snyder Arena)
9:00 5th-place game (www.CIS-SIC.tv)
12:30 Final (Sportsnet 360 & TVA Sports 2 / www.CIS-SIC.tv) *

* Webcast of the semifinals & final are on pay-per-view basis.

 

MEN'S BASKETBALL CHAMPIONSHIP SCHEDULE (all times PACIFIC)

Thursday, March 17
13:00 Quarter-final 1: No. 7 Thompson Rivers vs. No. 2 Carleton (www.CIS-SIC.tv)
15:00 Quarter-final 2: No. 6 Dalhousie vs. No. 3 Ottawa (www.CIS-SIC.tv)
18:00 Quarter-final 3: No. 5 McGill vs. No. 4 Calgary (www.CIS-SIC.tv)
20:00 Quarter-final 4: No. 8 UBC vs. No. 1 Ryerson (www.CIS-SIC.tv)

Friday, March 18
17:00 Consolation 1: Loser QF 1 vs. Loser QF 2 (www.CIS-SIC.tv)
19:00 Consolation 2: Loser QF 3 vs. Loser QF 4 (www.CIS-SIC.tv)

Saturday, March 19
12:00 5th-place game (www.CIS-SIC.tv)
15:00 Semifinal 1: Winner QF 1 vs. Winner QF 2 (Sportsnet 360 / www.CIS-SIC.tv) *
17:30 Semifinal 2: Winner QF 3 vs. Winner QF 4 (Sportsnet 360 / www.CIS-SIC.tv) *

Sunday, March 20
14:00 Bronze (www.CIS-SIC.tv)
17:30 Final (Sportsnet 360 / www.CIS-SIC.tv) *

* Webcast of the semifinals & final are on pay-per-view basis.

 

WOMEN'S BASKETBALL CHAMPIONSHIP SCHEDULE (all times ATLANTIC)

Wednesday, March 16
9:00-17:00 Practices OPEN TO MEDIA (Richard J. Currie Center)
18:45 All-Canadian Awards Celebration (The Playhouse) (www.CIS-SIC.tv)

Thursday, March 17
13:00 Quarter-final 1: No. 7 Ottawa vs. No. 2 Saskatchewan (www.CIS-SIC.tv)
15:00 Quarter-final 2: No. 6 Alberta vs. No. 3 Saint Mary's (www.CIS-SIC.tv)
18:00 Quarter-final 3: No. 8 UNB vs. No. 1 McGill (www.CIS-SIC.tv)
20:00 Quarter-final 4: No. 5 Ryerson vs. No. 4 Regina (www.CIS-SIC.tv)

Friday, March 18
18:00 Consolation 1: Loser QF 1 vs. Loser QF 2 (www.CIS-SIC.tv)
20:00 Consolation 2: Loser QF 3 vs. Loser QF 4 (www.CIS-SIC.tv)

Saturday, March 19
12:00 Semifinal 1: Winner QF 1 vs. Winner QF 2 (Sportsnet ONE / www.CIS-SIC.tv) *
14:30 Semifinal 2: Winner QF 3 vs. Winner QF 4 (Sportsnet ONE / www.CIS-SIC.tv) *
17:00 5th-place game (www.CIS-SIC.tv)

Sunday, March 20
10:00 Bronze (www.CIS-SIC.tv)
13:00 Final (Sportsnet 360 / www.CIS-SIC.tv) *

* Webcast of the semifinals & final are on pay-per-view basis.

Click here for daily schedule of games 

(Pay Per View)

Acadia Axemen / Axewomen

Cape Breton Capers

Dalhousie Tigers

Memorial Sea-Hawks

Moncton Aigles Bleus / Bleues

Mount Allison Mounties

UNB Varsity Reds

UPEI Panthers

Saint Mary's Huskies

St. Thomas Tommies

St. Francis Xavier X-Men / X-Women

Bishop's Gaiters

Concordia Stingers

Laval Rouge et Or

McGill Redmen / Martlets

Montréal Carabins

UQAM Citadins

UQTR Patriotes

Sherbrooke Vert & Or

Algoma Thunderbirds

Brock Badgers

Carleton Ravens

Guelph Gryphons

Lakehead Thunderwolves

Laurentian Voyageurs

McMaster Marauders

Nipissing Lakers

UOIT Ridgebacks

Ottawa Gee-Gees

Queen's Gaels

RMC Paladins

Ryerson Rams

Toronto Varsity Blues

Trent Excalibur

Waterloo Warriors

Western Mustangs

Wilfrid Laurier Golden Hawks

Windsor Lancers

York Lions

Alberta Golden Bears / Pandas

Brandon Bobcats

UBC Thunderbirds

UBC Okanagan Heat

Calgary Dinos

UFV Cascades

Lethbridge Pronghorns

MacEwan Griffins

Manitoba Bisons

Mount Royal Cougars

UNBC Timberwolves

Regina Rams / Cougars

Saskatchewan Huskies

Trinity Western Spartans

Thompson Rivers Wolfpack

Winnipeg Wesmen

Victoria Vikes